Француските Жолта Венеши влегуваат во својата петта рунда демонстрации, со протести што се сметаат за лакмусов тест за иднината на движењето. Демонстрантите маршираа по силно чуваниот авенија Шампиос-Елисеј, како што се вели во вестите за намалување на бројот на учесници.

„Жолтите елеци“ утрово излегоа на уште еден, петти по ред протест на „Елисејските полиња“ во Париз но и во другите градови во Франција и покрај повиците на француската влада да останат дома.

Претседателот Емануел Макрон, кој се соочува со најголемата криза на неговото владеење, објави серија отстапки во понеделникот за да ги смири движење кое почна во руралните и малите градови Франција минатиот месец.

Последните три саботи од протестите беа обележани со насилни демонстрации, со запалени барикади, грабежи и судири со полицијата во градовите низ Франција.

„Последниот пат бевме тука за даноците, вели 28. годишниот Џереми за АФП. „Сега сме за институциите: сакаме подиректна демократија“ додавајќи дека  луѓето мораа да „викаат за дфа бидат слушнати“.

„Жолтите елеци”“ доставија  десетици барања до владата, но немаат програма ниту лидери, поради што преговарањето со нив оди тешко.

До сега, мнозинство Французи ги поддржаа протестите, кои првично почнаа како несогласување со зголемувања на таксите за горивата.

Спореддве анкети објавени во вторникот – по отстапките на Макрон – земјата сега е поделена 50-50 за тоа дали протестите треба да продолжат.

 

SHARE