Помпео: Кинеската комунистичка партија е централна закана на нашето време

epa08012005 US Secretary of State Mike Pompeo speaks during a press conference during NATO foreign ministers meeting in Brussels, Belgium, 20 November 2019. EPA/OLIVIER HOSLET


Кина е централна закана на нашето време, изјави денеска државниот секретар на САД, Мајк Помпео.
Тој додаде дека Соединетите држави и сојузниците мора да обезбедат воена и технолошка намоќ за да им овозможат на западните принципи да управуваат во овој век, пренесoa медиуми.
„Иако ние сè уште мора да бидеме будни во однос на тероризмот, кинеската комунистичка партија е централна закана за наше време“, рече Помпео.
Тој додаде дека Кина има огромна економија, со неверојатен деловен потенцијал, но дека Комунистичката партија јасно стави до знаење дека нејзината агенда не е во согласност со западните вредности, особено во однос на технологијата, Светската трговска организација, инфраструктурата и воените способности.“ вели Помпео.

SHARE