Постигнат договор за косовска влада – Курти премиер

Движењето Самоопределување и косовскиот Демократски сојуз, партии кои дфобија најмноги гласови на октомвриските избори, конечнои постигнаа договор за формирање нова влада, јавуваат приштинските медиуми.
  Премиер ќе биде лидерот на Самоопределување, Албин Курти, а претседател на парламентот ќе биде Демократскиот соијуз на Косово, пренесува „Коха“.
Според истите извори, прашањето од чија партија ќе биде наследникот на сегашниот косовски претседател Хашим Тачи, останува до истекот на неговиот мандат.

SHARE