Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, денеска ќе се изјасни за петте барања за одобрување притвор на експремиерот и пратеник Никола Груевски, кој избега во Унгарија каде доби азил.

Груевски е осуден на две години затвор за случајот „Тенк“, а за овој случај беше побарано одземање на пратеничкиот мандат, но не беше обезбедено двотретинско мнозинство.

SHARE