Премиерката на Шкотска против новиот договор за Брекзит

epa07849983 First Minister of Scotland Nicola Sturgeon speaks during a press conference in Berlin, Germany, 18 September 2019. The First Minister visits Berlin for a series of meetings with German business and political leaders. EPA/HAYOUNG JEON

Членовите на шкотската национална партија нема да гласаат за излез на Велика Британија од Европската унија во која било форма, вели премиерката на Шкотска, Никола Старџен.

„Шкотска не гласаше за Брегсит во која било форма и претставниците на шкотската национална партија нема да гласаат за Брегзит во која било форма“, додаде таа.

Премиерката и претходно најавуваше дека нема да ги прифати плановите на премиерот Борис Џонсон за напуштање на ЕУ.

Таа потсети дека шкотските гласачи на референдумот во 2016 година избраа Велика Британија да остане во ЕУ.

Старџен повтори дека ќе се обиде да одржи нов референдум за независност на Шкотска следната година.

SHARE