Договорот од Преспа ќе биде изгласан во грчкиот Парламент со 153 гласа „за“ од можните 300, уверува неговиот претседател Никос Вуцис.

„Преспански договор ќе биде ратификуван со јасно мнозинство. Тоа е единствената можност“, сигурен е Вуцис, кој очекува спогодбата што ја склучија премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, а во Нивици ја потпишаа министрите за надворешни работи Никос Коѕијас и Никола Димитров, да пристигне во Перламентот во Атина во февруари или во март следната година.

„Откако соседната држава ќе ги исполни сите услови предвидени со договорот, тој ќе пристигне за ратификација и во грчкиот Парламент. Нашата проценка е дека во тој период – до февруари-март – ќе има широка поддршка од околу 153 пратеници“, додаде тој.

 

SHARE

Comments are closed.