Поранешиот спикер Трајко Вељановски е приведен за настаните од 27 април, потврдуваат за „Фокус“, од Обвинителството за организиран криминал.

Пратеникот е уапсен како осомничен во истрагата која обвинителството ја води за организаторите на насилниот упад во Собранието на 27 април.

На Вељановски во обвинителството ќе му се презентира што му се става на товар, но тој вечерва не може да биде ставен во притвор бидејќи засега го штити пратеничкиот имунитет, дознава „Фокус“.

Покрај Вељаноски приведени се и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и некогашниот министер за образование Спиро Ристовски. Сите тројца се на однесени на распит во судот и за сите нив обвинителството бара притвор.

SHARE

5 Коментари

  1. Да се молат СДС на Бог да останат на власт, оти кога ќе се врати ВМРО-ДПМНЕ ќе платат за СЀ, а сите одлуки од изборот на Џафери ќе бидат поништени, вклучувајќи и Преспанскиот договор и Тиранскиот закон.

  2. Вакво ВМРО-ДПМНЕ какво што е до сега, НИКОГАШ нема да се врати на власт. На доаѓање на власт, некогаш во иднина, може да рачуна само она ВМРО-ДПМНЕ кое ќе го прифати законот за јазици, договорот со Бугарија и договорот со Грција, промената на името во Република Северна Македонија, а со тоа и членството во НАТО и ЕУ. Додека сето тоа не го стори, ВМРО-ДПМНЕ може само да ја сонува власта.

  3. Еден куропушач куртонски анален црв врв во газот на Зоки копито муртинско

Comments are closed.