Проф. Ванковска го откри својот фаворит за претседател на Македонија

Професорката Билјана Ванковска го откри својот фаворит за претседател на Република Македонија.

Коментирајќи на текст на порталот пресингтв.мк за можните кандидати за претседател на државата една од водечките македонски интелектуалци ја искажа својата желба за претседателски судир.

Ванковска изрази желба во битката за претседател на Македонија да ги види актуелниот премиер Зоран Заев и професорката Гордана Давкова Силјановска како заеднички кандидат на здружената опозиција.

Професорките Ванковска и Силјановска заедно со колегите Жидас Даскаловски, Марија Ристеска, Јован Донев и уште десетици други стојат зад иницијативата за писмото за името на 200 интелектуалци, подоцна и зад писмото одговор што весникот Гардијан одби да го објави.

Ванковска и Силјановска важат за симбол на македонската интелектуална сила која стои зад отпорот на граѓаните кон промената на името и уставот.

Порталот пресингтв.мк споменува повеќе кандидати за претседател, од премиерот Заев, преку Стево Пендаровски и екс министерот за надворешни работи Никола Попоски се до професорката Гордана Силјановска.

Целиот текст на пресингтв.мк на овој линк

SHARE

7 Коментари

  1. ЗА КАКВИ ПРЕДСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ ЗБОРУВАТЕ КОГА СО ПРОМЕНА НА УСТАВОТ ..ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЌЕ СЕ БИРА ВО СОБРАНИЕ КОНСЕСУАЛНО ….ПРВО ДА СЕ ИЗБОРИМЕ И ДА ЈА СПАСИМЕ МАКЕДОНИЈА ..ПОСЛЕ МИСЛЕТЕ НА КАНДИДАТИ И БИЛО КАКВИ ИЗБОРИ

  2. Мој фаворит за претседател е проф. д-р Игор Јанев, член на претседателството на Њујоршката Академија на Науките во САД и најдобар познавач на проблемот со името во светот.

    • Се согласувам. Земајќи предвид дека ИМЕТО е најбитен проблем со кои идниот Претседател мора да се справи, мислам дека Игор Јанев е единствено лице што може да се ангажира на ова поле. Во моментот ИМЕТО е најбитно нешто за оваа земја! Без името и идентитетот нема да имаме држава!

  3. Од дебил и медиокритет СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ полоши се само шиптарските кандидати, те. албанските шпиони.
    СДС мора де исчезне од Македонија, да се искорени еднаш и засекогаш.

  4. ТАМУ СЕ СПОМНУВА И НЕКОЕ ИМЕ СТЕВО. ЈАВНО СЕ ПРАШУВАМ КОЈА СТОКА НЕБАЊАТА ДОНЕСЕНА ВО КОМБИЊА ЌЕ ГЛАСА ЗА ОВОЈ ЧОВЕК/НЕ/?????

Comments are closed.