Професор од Оксфорд: Победи трибализмот, на агендата е кантонизација на Македонија

Професорот по балканска историја на колеџот Сент Крос на универзитетот Оксфорд Џејмс Петифер вели дека по вчерашниот резултат на изборите кој е тажен, Македонија може да се соочи со кантонизација.

“Многу тажен резултат. Кандидатот кој се залагаше за владеење на правото и законите е поразен од трибализмот. Кантонизацијата сега може да биде на агендата. НАТО знае што прави овие денови”, пишува Петифер кој е член на британската академија на науките а важи за одличен познавач на македонската и албанската иаторија и политика.

SHARE

27 Коментари

 1. ПРОФЕСОРОТ Е ВО ЗАБЛУДА ..ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА ЌЕ СЕ СЛУЧЕШЕ И АКО ПОБЕДЕШЕ СИЛЈАНОВСКА …….САМО ЌЕ ИМАШЕ МАЛКУ ОДОЛГОВЛЕКУВАЊЕ НА ПРОЦЕСОТ ИЛИ УШТЕ ПОГОЛЕМО ЗАБРЗУВАЊЕ СО НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ФУНКЦИЈАТА ПРЕТСЕДТЕЛ

  • ВЕСНА ТИ СИ КОКОШКА! БОЈКОТИРАЧИ ЗАСРАМЕТЕ СЕ !!! ЗАРАДИ ВАС НЕ УСПЕАВМЕ ДА ЈА УРНЕМЕ ХУНТАТА НА ЧЕЛО СО ЗАЕВ,ПОШТО ВИЕ ВЛИЈАЕВТЕ ЗБУНУВАЧКИ НА ГЛАСАЧИТЕ КОИ БЕА ВО ДИЛЕМА И НЕ ИЗЛЕГОА ДА ГЛАСААТ! ВИНА Е САМО В А Ш А !!!
   ВИЕ СТЕ АНТИ МАКЕДОНЦИ !!!

 2. Кога ќе се кантонизира Македонија ќе те повикаме ТИ да бидеш почесен гостин на кантоните.

 3. ВО МАКЕДОНИЈА КЕ ИМА РЕКИ И ЕЗЕРА КРВ ОД СДС-ОВЦИТЕ И НА ТОЈ НАЧИН КЕ СЕ СПРАВИМЕ СО ПРЕДАВНИЦИТЕ! ТАКА Е СТВАРА ДРЖАВА! СИТЕ ОД СДС КЕ ОДАТ НА КОЛЕЊЕ!!!
  ЕДЕН ДЕН КОГА КЕ ПОЧНЕМЕ СО КОЛЕЊЕ НА СИТЕ ВАС ОД СДС ЕДНО МОРЕ ВАШАТА КРВ КЕ ИМА! НИТУ ЕДЕН СДС-ОВЕЦ КЕ БИДЕ ПРЕСКОКНАТ! СИТЕ НА КОЛЕЊЕ!!! СМРТ ЗА СДСМ!!!

 4. Знаеме дека тоа е целта. Црпнатиот си го кажа тоа пред предвемените парламентарни избори пред Албанската дијасппра во Швицарска.

 5. Од сега ѓубретартот и педофил Николче Гроздановски да го крстиме: ПИЗДОЛИЗЕЦ ХРАБАР, хахахах!.

   • Ти дури немаш ниту Македонското државјанство, си индоктриниран од СДС и на крај ке завршиш од твоите од СДС. Ништо од твоите нема да добиеш освем смрт.

   • Прв знак на човечката глупост е комплетното отсуство на срам!

 6. НАРОДЕ !!!НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ! ПОРАДИ ГОЛЕМО МУСЛИМАНСКО НАСЕЛЕНИЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ОВАА ДРЖАВА НИКОГАШ НЕМА ДА СТАНЕ ЧЛЕНКАТА НА ЕУ! НИКОГАШ!
  ТАКА КАЖА ФРАНЦИЈА, А ИСТОТО ГO ПОВТОРИ И ГЕРМАНИЈА! НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ!
  НИКОГАШ! НИКОГАШ! НИКОГАШ!
  https://infomax.mk/wp/катимерини-макрон-не-ја-сака-македони/

  • Toa e tocno samo dodeka racunat na nas, za toa kolku muslimani ima vo MK tie istite evropejci svoite crkvi gi pretvarat vo djamii, normalno nema minarinja kako kaj nas sepak na vleznata vrata e napisano na arapski (islamic centre) bez periferii

 7. Пак си смешал апчињата, ај во Бардовци! Носи го и Стевче!
  Nikolce Grozdanovski=Dušan Silni = Chetnik = исти лудак од Австралија !
  АЈДЕ ОДЈЕБИ ПСИОХОПАТУ!

Comments are closed.