Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска порача дека за унапредување на дијалогот меѓу Косово и Србија, неопходен е рамковен договор со кој ќе се дефинираат темите за кои двете земји можат да најдат решение.

Харадинај порача дека таков договор би бил гаранција за продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина, пренесе Алсат М.

SHARE