Сашо Мијалков е однесен во затворот во Шутка

Поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков добил 30 дена притвор на барање на СЈО по што полицијата го изнела со лисици од скопскиот хотел „Мериот“, од каде што го спровела во истражниот затвор во Шутка.

Апсењето на Мијалков се случува откако СЈО добила сознанија дека постои опасност од бегство.

По Кирил Божиновски и Миле Јанакиески, Мијалков е третиот приведен функционер од поранешната власт по бегството на екс премиерот Никола Груевски.

Во Шутка веќе е Орце Камчев кој заедно со Мијалков е осомничен во случајот на СЈО “Империја”.

SHARE

1 Коментар

  1. Косово денес не помина во Интерпол. Но Косово покажа што треба Македонија со името (Република Македонија) треба да прави во Генералното собрание на ООН, каде за продолжување на членството под уставното име (Република Македонија) се гласа со простото мнозинство (а не со 2/3 мнозинство, бидејќи ние сме членка на ООН). На тој начин се решава „проблемот со името”. Не со преговори или договорот, туку со призвнавањето на уставното име во ООН.

Comments are closed.