СДК: Албанија ги отвара границите само за Албанците од регионот, Македонците ќе почекаат

Неверојатна најава од Албанија која ја пренесува порталот сакамдакажам.мк

Албанија од 1 јуни ќе им дозволи влез во земјата на Албанците кои се државјани на Македонија, Косово и Црна Гора, објави премиерот Еди Рама пренесе порталот.

„Преземаме чекори во согласност со добро промислен план и тоа не го правиме постепено, туку напротив. Подготвени сме повторно да ги отвориме нашите копнени граници“, изјавил Рама јавува Албанската Телеграфска Агенција пренесува Сакам да кажам.

Според Рама Тој Албанија е успешна приказна во глобалната војна со коронавирусот и најави дека наскоро ќе се отворат и плажите.

„Хотелите ќе можат да ги отворат своите приватни плажи на 1 јуни, додека од 10 јуни се отвораат и јавните плажи“, кажа Рама, пренесува СДК.

Линк до СДК

SHARE