СДСМ се повика на тајна анкета за да не оди на избори

СДСМ тврди дека презема одговорност пред граѓаните и интересите на државата и поради
граѓаните кои бараат резултати во економијата нема да оди на предвремени парламентарни избори.

Во владеачката партија се повикуваат на анкети кои не се објавуваат во јавноста на кои наводно убедливо води СДСМ.

СДСМ вели дека “државотворна партија на која на прво место и се интересите на граѓаните и државата не мисли на предвремени избори дури и кога рејтингот и поддршката од граѓаните е многу повисока од онаа на опозицијата”.

Во јавноста веќе 3 месеци не е објавена анкета за рејтингот на партиите.

“Како одговорна влада најавивме економска година, создавање силна економија која отвора шанса за сите.

Економијата е раздвижена и стабилизирана, платите растат, се зголемуваат инвестициите, се отвораат нови работни места, се повеќе пари завршуваат кај граѓаните.

Тоа е добра основа за засукување на ракавите и посветување на резултат што го бараат граѓаните, на се она што е потребно за подобар животен стандард на сите наши граѓани.

Веќе сме дел од НАТО, очекуваме датум за преговори со Европската унија и реализирање на потребните реформи.

Одговорна партија, одговорна власт, не би ја загрозила таа шансата, не би го загрозила датумот за преговори во Европската унија со предвремени избори и стопирање на реформите.

Република Северна Македонија ја очекуваат кристално чисти, фер и демократски претседателски избори на кои ќе победат граѓаните, ќе победи СДСМ. Фер избори на кои ќе загуби ВМРО-ДПМНЕ. Деструкцијата и блокадите ќе бидат поразени.

Извршниот одбор на СДСМ го овласти претседателот на партијата, генералниот и организациониот секретар, да направи консултации со коалициските партнери како и со други парламентарни и вонпарламентарни партии, за да дојдеме до консензуален кандидат за претседател на државата, заеднички да застанеме зад кандидат за кој што ќе застанат граѓаните.

На нашата татковина и е потребен вистински претседател на сите граѓани, којшто ќе работи исклучиво во интерес на граѓаните и државата а не како досега само за партиските интереси.

Одиме на победа, граѓаните на претстојните претседателски избори ќе изберат вистински претседател”, се вели во соопштението на СДСМ од централниот одбор на кој е одлучено да не се оди на парламентарни избори.

SHARE

4 Коментари

 1. Nikako da ne odite…. Rano e….
  Inace site odite vo pregratkata na satanata, antihristot, vrhovniot general na pekolot….
  Otvorete ochi, ushi, usta, um, da ne zavrshite u pekol….

 2. Нема разлика дали читам што напишал “педер-еден“ или пак што се пласира од сс-кујната на СДСС (социјалдемократски северџански сојуз), некако излегува дека “нашево“ дете да е главна фаца таму!

  Види мајката имале тајни анкети, ова треба да се чита дека имаат прислушкувани разговори кои ги третираат како тајна анкета.

  Сега само уште недостасува да изјават дека тајните анкети им ги работи СДБ со помош на телеком, т-мобиљка и вип-мобиљка, (интернетот им го работи НС па им доцнат податоците) се слуша се во шеснаесет, и кога таму слушат се што говорат луѓето меѓу себе си велат, бегај таму какви избори не само што нема да “заебеме“ туку ќе мора и да бегаме за да не завршиме со конпец околу вратот.

  Ај овие си знаат што ги… ами кај се оние што глумат Лајт верзија и патриотизам кои даваат силни изјави дека ќе барале распуштање на парљамент, те ќе собирале потписи кај кви-пратен. ги нема нешто да не ги викнал Бељиљи на рибање пред да оди на заслужен одмор.
  Ако некој имал дилеми дали треба да се забрани употребата на ВМРО во политички цели како што тоа го прави партијата ВМРО-ДПМНЕ во последниве 27 години, денес би требало да им е јасно дека сепак треба да се забрани употребата, на симболот на Македонија, Македонците и Македонизмот, за ситни интереси и во манипулативни цели… Инаку излезе дека нема некоја голема разлика помеѓу ВМРО-то на тутабугарите и Каракачанов со ова тука ВМРО-ДПМНЕ кое глуми лајт верзија на квислиншко јато и не дозволува да некоја патриотска сила го преземе отпорот и ја спаси Македонија од петтоколонаши и велепредавници со педигре!

 3. ДЛМ, како не разбираш дека млатиш празна слама, дека мелеш како празна воденица. Македонија оди напред. Македонија, покрај влезот во НАТО, ја очекува тешка борба да се усвојат и да се воведат стандардите што владеат во земјите на ЕУ. На Македонија и` се потребни сите кои ќе дадат свој придонес на тој пат. Твојте празни зборови ништо не значат. Ти си надвор од реалноста. Ти си само едно од кучињата кои лаат додека караванот врви. Караванот си има свој пат, своја траекторија по која се движи. Ти можеш да лаеш колку сакаш. Залудно лаеш. Влста на Груевски е сменета. Македонија постигна договор и со Бугарија и со Грција. Македонија влегува во НАТО. Наскоро ќе ги започне преговорите за влез во ЕУ. ДЛМ разбуди се ако можеш да се разбудиш. Македонија го обезбеди својот опстанок, својот јазик, својот идентитет. Ги реши проблемите со соседите и ја зацврсти својата сигурност. Сега Македонија оди напред. Сега се бави со други, цивилизациски прашања, а не со прашањата која е и што е, дали ќе биде признаена и дали ќе опстане. Глупаку.

  • Упорно маниупилраш…
   1. За која Македонија зборуваш кога со Зораните на чело и го сменивте името и како такво повеќе не постои? Македонија повеќе не постои разбуди се!
   2. Ти насилното внесување на земја Северџанија во, докажано по стотина пати, терористички сојуз го сметаш за придобивка?
   3. Кои се придобивките од влезот во северноатлантскиот терористички сојуз за Северџанија или ете за Македонците кои во моментов се под окупација на Северџаните и ЕУСА?
   4. Зошто постојано пишуваш Македонија кога таква држава повеќе не постои??? еве ти линк со слика па самиот види https://expres.mk/novoto-ime-na-veb-sajt-na-vladata/
   5. Како тоа ќе вршите хармонизација на северџанското законодавство со корпоративното законодавство на ЕУСА кога за премиер си избравте аболицирано лице или кога за претседател на Собрание си инсталиравте (БЕЗ ПОТРЕБЕН БРОЈ НА ГЛАСОВИ -копито го разбираш ли тоа?) еден-командатнт Љопата?
   6. Наскоро, тоа значи по еуропските избори следува редефинирање на ЕУропска или четвртиот рајх ако ти е помило, во кој од планираните четри круга на тој рајх ќе ја внесувате северџанија?
   7. Кога ќе разбереш дека Бритите ја напуштија ЕУропска, знаеш ли кој прв го напуштат коработ кој почнал да тоне, и зошто сакаш севраџаните да ги за*беш со качување на таков кораб?
   8. Сте ги решиле проблемите со соседите, па и мали-големи Хичо така ги решаваше проблемите на Евреите, постои ли разлика помеѓу вас и неговите?
   9. Нема потреба да се занимава со тоа дали постои која е и што е, затоа што се коси со здравиот разум, не може нешто што не постои, нешто за што северџаните рекле дека не постои, да се занимава со егзистенцијални прашања!?

   Се согласувам дека денес Северџанија цврсто стои и оди по патот кој дефинитивно ќе ја одведе во пеколот.
   Дури и со тоа немам проблеми, единствено ме иритира што овците додека ги водат на колење не сакаат ниту да блеат.
   Инаку има една песна од батко Џорџија вака некако беше “о како је лепо да си гљуп, гљуп, гљуп, туп-гљуп..“ и да знаеш им завидувам на таквите тие си се среќни затоа што… , ти не си гљуп ти си психопат! немаш основни човечки карактеристики ЕМПАТИЈА и СОВЕСТ!

Comments are closed.