Се обидел да се самоубие поранешен претседател на Перу

Поранешниот претседател на Перу, Алан Гарсија, се застрелал во врат откако полицијата дошла да го уапси, јавуваат медиуми.

Гарсија бил веднап шренесен во олнива во главниот град Лима, каде што е во сериозна состојба, се вели во извештаите.

Гарсија е обвинет за земање мито од бразилска градежна компанија, но тој ги негира обвинувањата.

 Алан Гарсија беше претседател од 1985 до 1990 година и повторно од 2006 до 2011 година.

SHARE

1 Коментар

Comments are closed.