Села: Не чепкајте во џебовите на граѓаните

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села синоќа во емисијата „Клик Плус“ на 21 телевизија повтори дека неговата партија е против намалувањето на платите.

Со мерката предложена од Зоран Заев се чепка во џебот на граѓаните кои и онака, со примањата кои ги имаат, не успеваат да ги покријат месечните трошоци.

„Не може од овие семејстав да бараш, да во наредните два месеци да живее со минимална плата. Преку оваа мерка се задираат најосетливите граѓани, кои тешко успеваат да врзат крај со крај на месецот. Ние сметаме дека платите до 30 илјади денари воопшто не треба да се чепкаат, рече Села.

SHARE