„Шарли ебдо“ со карикатура за Нотр дам и Макрон

Сатиричниот магазин „Шарли ебдо“ не одолеа на искушението и на насловна страна пласираше карикатура на запалената катедрала „Нотр Дам“ и францускиот претседател Емануел Макрон.

Со големи букви напишано е „Реформи“ над карикатурата на Макрон над чија глава е Катедралата и текст „ќе почнам со носечката конструкција“.

чера, францускиот претседател требаше да се обрати на нацијата во 20 часот,а пожарот во катедралата избувна неден час претходно..

Тој требаше да ги соопшти мерките што ги предвидува а се бараат од „Жолтите елеци“ кои 22 недели по ред демонстрираат низ Франција против економските политики и начинот на владеење на претседателот.

SHARE

1 Коментар

Comments are closed.