Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова во вечерашното гостување на телевизија Сител рече дека предноста во гласови што ја има Пендаровски во првиот круг е занемарлива.

„Презадоволна сум од резултатите. За 15 месеци да изгубите 40 проценти од гласачите е длабока криза на легитимитетот. За мене ова беше како „исправи се Делфина“, тоа е одличен влез во вториот круг“

Силјановска вели дека намерава да разговара со приврзаниците на Бојкотирам да излезат на гласање и да и дадат поддршка во вториот круг од претседателските избори кој е закажан за мај.

„Јас мислам дека ќе имаме цензус, иако дел од граѓаните не сакаат да излезат заради името, како што се приврзаниците на Бојкотирам, но имам намера да разговарам со нив, да им објаснам дека проблемот се решава внатре во институциите. Разликата е занемарлива, можеби загрижуваат неважечките гласови“, рече Силјановска.

SHARE

5 Коментари

  1. Posle podrzkata od “evropskite” antimakedonisti vo Gremanija ja smeni retorikata, ni SEVER makedonija ne ti smeta a najmalku siptarski da zbores, plasliva i somnitelna si kako i DRPMNEVCITE

  2. Tзв.Преспански уговор је нелегалан, и нелегитиман и следећа демократска Влада у Скопљу ће га раскинути. Тај тзв. “уговор” је пример флагрантног кршења међународног права. Нико ником у 21. веку не може да наметне национални идентитет или да га преобликује (посебно не одлуком УН, нити уговором). Прва демократски избрана Влада ће одмах раскинути Преспански идентитетски уговор који представља пример међународног уговора са нелегалним предметом уговарања.

Comments are closed.