Силјановска за црната кампања: Напаѓајте, јас не се симнувам во калта

Професорката Гордана Силјановска-Давкова, која на иницијатива на триесетина интелектуалци влезе во трка за натпартиски претседател на Македонија, на својот Фејсбук профил порача дека секојдневно добива напади и клевети, со цел да ја оттргнат од претседателската трка.

Таа на тие што ја водат црната кампања против неа им порачува дека нејзинот стил нема да се менува и таа нема намера да се симнува во калта.

„Од моментот кога ја најавив мојата кандидатура за претседателски кандидат, изложена сум на најнепримерени ad hominem напади, клевети и инсинуации. Доаѓаат од различни страни, и веројатно се наменети да ми ја скршат волјата и да ме натераат да се повлечам од валканиот политички ринг.

Но, сакам да ве уверам дека ќе одам до крај, затоа што мотивацијата и одважноста ги црпам од вас, граѓаните. Простете што не секогаш можам да одговорам на вашите повици, емаил пораки, пораки во инбокс, пораки пренесени преку моите блиски… Но, тие ми значат многу, и верувајте дека ги примам со должно внимание. Како професор по уставно право и политички систем, но и поради кусиот ангажман во политиката, а особено по се’ што преживеав во референдумската кампања од 2004 година, сите овие работи ми се многу добро познати, и за жал, очекувани.

Свесна сум дека пропагандната машинерија е ставена во погон. Но, ве уверувам дека мојот стил ќе биде поинаков. Јас немам намера да се симнувам во калта, да одговарам на ист начин, ниту да се бранам од лични дискредитации. Јас имам многу поголема цел пред себе, а тоа е нашата Македонија, која се брани со љубов, знаење и чест.

Секојдневно се потпирам на вашата граѓанска поддршка, црпам енергија од вашите насмевки и добри мисли, и така ќе продолжам да чекорам, се’ додека ја имам вашата поддршка. На сето она што е легитимен јавен интерес и ве засега, и како јавност и како граѓани, ќе одговорам доколку и штом станам и официјално претседателски кандидат. Бидете живи и здрави, и не се обѕирајте кон сите што патем (ќе) не’ напаѓаат. СИТЕ ЗАЕДНО ЗА МАКЕДОНИЈА!“, напиша Силјановска-Давкова.

SHARE

7 Коментари

  • Драга професорке, „нападите“ кон тебе немаат за цел да те оттргнат од кампањата затоа што ти не си накаква јака конкуренција. Ти си противник каков што би сакал да има секој кандидат за претседател. „Нападите“ кон тебе имаат за цел да те заштитат и тебе и Македонија. Тебе, за да разбереш дека не си личност што може да биде претседател. Не можеш ти Силјановска, да бидеш претседател со сфаќања и стравови од 19 век. Македонија и македонците се веќе доволно заштитени со влезот во НАТО. Македонија и македонците имаат други приоритети. Треба да исполнат услови и стандарди на земјите од ЕУ. Значи „нападите“ те штитат тебе да не се надеваш дека ќе станеш претседател со тие твои заостанати сфаќања, а ја штитат и Македонија од оние како тебе.

 1. Еден, многу брзо си заборавил како ти се вика државата. Професорката Сиљановска е единствениот кандидат од кој се тресете како вејки на ветереот , така и ќе ве одува. Ќе ви земе најмалку 30 проценти од вашите гласови, па без нив и без гласовите што ќе ги изгубите кандидирајќи го вмровецот Димитров ќе имате исто гласови колку и Амди-кола. Затоа, ако сакате да влезете во втор круг, излезете со шиптарски кандидат.

  П.С. праката е од фашистот гого, кој сеуште се прашува дали е фашизам тоа што тој го мисли за шиптарите ,или раселените Македонци од Арачиново, Матејче, Радуша, работниците на автопатот, Карпалак……, а да не те потсетувам на палежите, колењата, силувањата од 1941-1945.

 2. Се гледа дека Силјановска е изложена на црна пропаганда, за да се види тоа не треба многу памет (мислам дека и “педер-еден“ го гледа тоа).
  Сепак маркетингот прави чуда, со добар маркетинг црното се прави бело и обратно (еднаш веќе пишував за силата негова маркетингшка небесна).
  Инаку гледано од страна нема некоја голема разлика помеѓу “фаците“ кои сакаат да се кандидати за претсдателските избори, сите говорат во полза на окупацијата и статус-кво.

  Од друга страна пак се наметнува дилемата, а тоа е дали да се бојкотират претседателските и дали аргументите за бојкот се издржани.
  -Првиот аргумент во полза на БОЈКОТ е што сегашнава инсталирана квислиншка “власт“ сигурно ќе се обиде да ги фалсификува ако во исто време не се одржат и парламентарни, се разбира парламентарните не се гаранција дека ќе нема фалсификат туку се поголема можност тој да се сведе во минорни граници.
  -Втората причина, која е тесно поврзана со правта, е дека со кандидатура за претсдетаел и реално се ДАВА ЛЕГИТИМИТЕТ на сите досегашни насилно спроведени активности од страна на квислинзиве. За ова веќе гледам пишуваше и Каракамишева, и покрај некои грешки аргументите и се на место.
  -Третата причина е што со таков чин, кнадитаура и излегување на претседателски се ПОНИШТУВА СИЛАТА и ПРЕДНОСТА остварена на референдумот од 30 септември 2018год. (интересно е што ниту една парламентарна партија група или поединец не ска да спомне дека референдумот беше неуспешен, одговорот е јасен па дури и на човек со интелект како “педер-еден“, но таму имаше три прашања, за секое прашање одговорот беше НЕ, со кое право и врз која основа се носени измени на устав како и потпишување на протокол со ОТАН, би требало секому да у е јасно, окупаторот со својата окупациона “вљаст“ трти и работи како сака и што сака…)

  Ќе си дозволам да и покрај овие громадни аргументи одлуката ја донесам по настапите и односот на кандидатите по однос на името и каракетрот на Македонија, сите други работи не ми значт ништо или се во трета и н-та група на приоритети.
  Ако некој кандидат ИЗЈАВИ ДЕКА НЕМА ДА ДАВА ЗАКЛЕТВА ВРЗ ОВОЈ УСТАВ (се однесува на уставните измени) и НЕМА ДА ДАВА ЗАКЛЕТВА ПРЕД НАСИЛНО ИНСТАЛИРАН ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕ (без потребен брј нагласови насаден командант Љопата) и НЕМА ДА ДАВА ЗАКЛЕТВА ПРЕД ОВИЕ ДОКАЖАНИ И ВИДЛИВО ПРОДАДЕНИ КВИСЛИНЗИ ПРАТЕНИЦИ туку на плоштад пред народ, тогаш би излегол на претседателски избори до тогаш нема ниту теоретски шанси!

  Моето изненадување е тоа што Силјановска и покрај угледот се бламира и прифаќа кандидатура, а сигурно нема да и смета давањето заклетва пред овие структури и устав… чудно ми е тоа, не би рекол дека е до толку… а можеби и таа е во машина па, во секој случај времето ќе покаже!

  …може уште повеќе да се елаборира ама за оние кои следат и им е јасно што се случува и оваа е доволно, би сакал да слушнам и дополнителни ама и противаргументи, ако ги има се разбира!

 3. Искрено, многу се забавувам со текстовите и коментарите. Вакви глупости не може баш секаде да се сретнат. Власта била инсталирана. Абе глупав ДЛМ, нели имаше парламентарни избори? Нели СДСМ доби 49 пратеници? Нели според Уставот и Деловникот на Собрание, тие што имаат мнозинство во Собранието бираат претседател на Собрание и Влада? Нели СДСМ успеа со албанските партии да направи мнозинство? Па како, глупав ДЛМ, тој претседател на Собрание и Влада што ја избра ова мнозинство се ИНСТАЛИРАНИ??? Абе глупав ДЛМ, референдумот ПОКАЖА колку од излезените биле ЗА, а колку ПРОТИВ. Референдумот НЕ ПОКАЖА колку од тие што не излегле биле против. Тоа дека сите што не излегле биле против е утеха за глупавите како тебе. Сите оние кои беа против договорот со Грција СЕ ПЛАШЕА да излезат И ДА КАЖАТ дека се ПРОТИВ. Да излезеа и да гласаа против, ќе се видеше дека се многу помалку од тие што гласаа ЗА. Затоа не излегоа. Сите вие што не излеговте СТЕ КУКАВИЦИ. Тој што е против треба да излезе и да се изјасни дека е против. ГЛАСНО да каже дека ХРАБРО излегол и СО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ гласал ПРОТИВ. Илинденците и партизаните КОИ БИЛЕ ПРОТИВ окупацијата, НЕ СЕДЕЛЕ ДОМА, туку излегле и ЈАВНО покажале дека се против. Не се криеле како вас, како пички под кошули, за после војната да кажуваат дека и тие биле против окупацијата. Тие што не биле кукавици, излегле и покажале јавно, пред сите дека се против Османлиите и фашистите. Кукавиците седеле дома и се криеле, а после војната кажувале дека, тоа што седеле дома и се криеле, тоа значело дека БИЛЕ ПРОТИВ! Идиоти. Се` можам да простам. Секаква глупост. Но кукавичкукот не. Вие сте обични КУКАВИЦИ и ПЛАЧИПИЧКИ.

 4. Еден, пак ќе ти речам, вие сте СИЛУВАЧИ. Силувате процедури, право, демократија. Сето тоа го покажавте во изборот на Талат. Затоа неговиот избор е целосно нелегитимен.Целосно се сложувам со коментарот на DLM. Најмногу се радувам на вашиот избор за кандидат за претседател, а тоа е Димитров( потврдено 100% ), секоја чест, ќе се распукате внатрешно ко тиква.Следуваат неминовни предвремени парламентарни, е тогаш ќе го слушнеш гласот на народот .

 5. Ah Siljanovska, kako ne se drzne da kaze deka fotkite koi kruzat od nejzinite prosli `tajni sedenki` i angaziranja deka se fotoshopirani, ili tamu ne saka da pipka oti argumentite se so dokaz na delo, od praven aspekt koja kako pravnik nebi trebalo da ja kompromitira vistinata….pa saka da i bide podmackano do pobedata

Comments are closed.