Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас предупреди дека доколку нема поддршка од Москва во истрагата за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, Берлин би можел да биде принуден да ја преиспита судбината на германско-рускиот гасоводен проект „Северен поток 2“.

„Се надевам дека Русите нема да не принудат да ја смениме позицијата во врска со гасоводот„ Северен поток 2 “, кој се гради под Балтичко Море“, рече Маас, пренесе Хина, повикувајќи се на АП

Маас исто така рече дека Германија ќе мора да одржи консултации со своите партнери.

Тој не ја исклучи можноста за воведување санкции против Русија, но призна дека прекинот на скоро завршената изградба на гасоводот ќе им наштети на компаниите од Германија и на другите европски земји.

SHARE