Српски министер бара одмазда за поддршката на „Северна Македонија“ на „нарко картели“

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин од претседателот на Србија Александар Вучиќ бара да го промени односот кон Македонија и Црна Гора кои што го поддржаа приемот на Косово во Интерпол.

„Го повикувам претседателот Вучиќ да го промени односот кон Црна Гора и Северна Македонија и да им покаже дека пријателството со Србија мора да се заслужи“, пишува Вулин во официјално соопштение до српската јавност.

Според Вулин „Црна Гора и Северна Македонија на собранието на Интерпол го поддржале влезот на косовските нарко картели во полициската организација. Застанаа на страна на Косово свесни дека со тоа ја навредуваат Србија“.

„Ако немале храброст да гласаат против можеле да бидат воздржани и да покажат дека се грижат за тоа што Србија го мисли и чувствува“, вели министерот за одбрана на Србија за одлуката на Подгорица и Скопје да го поддржат неуспешниот обид на Косово за влез во Интерпол.

„Не гласаа Црна Гора и Северна Македонија за Косово, тие гласаа против Србија. Нивните гласови не ја променија одлуката на Собранието на Интерпол но треба да го променат односот на Србија кон нив. Претседателот Вучиќ во владите на Црна Гора и Северна Македонија нема искрени соговорници а Србија нема пријатели“, заклучува Вулил во соопштението за кое српските набљудувачи тврдат дека е невозможно да е напишано без дозвола од српскиот претседател Александар Вучиќ.

Expres.mk предходно објави дека гласањето на Македонија за влез на Косово во Интерпол предизвикало сериозни тензии во српската влада од каде се бара дипломатска одмазда кон македонските власти.

Белград бесен на Скопје поради гласањето за прием на Косово во Интерпол

SHARE

4 Коментари

  1. Вулин сакаше посилно од бјрм да ја навреди Македонија со „Северна Македонија”, а не знае дека за две недели во Собранието сите пратеници ке гласаат да бидеме Република Северна Македонија, па дури Рада ке повика сите држави во светот да не викаат Северна, а ова од Вулин така излезе како награда, а не казна, тој ке добие чест прв да не нарече Северна, хахахаха.

  2. Србија се заканува на соседните држави наместо одговорноста да ја превземе во свои раце глуми „жртва на заговор“, исто како и албанското малцинство во РМ. Да, можете да не` навредувате колку што сакате, но, наскоро ќе одговарате и вие и сите соседни држави за злосторство над човештвото, затоа што Путин не е Меркел и не е Трамп, и не е Меј или Макрон – Путин го почитува Меѓународното право, кое, сите вие, го прекршивте и во однос на сопствените држави и во однос на Македонија!

Comments are closed.