Стартува изградбата на брза пруга Белград-Будимпешта


Товарен воз на Кинеските железници со опрема за изградба на брзата пруга во Србија, пристигна денес од Кина во Белград, а го пречекаа српскиот претседател Александар Вучиќ и кинескиот заменик министер за трговија Чен Кеминг.

Како што јави дописникот на МИА, композицијата со опрема што ја користат кинеските компании за изградба на брзата линија од Белград до Будимпешта, тргна на 24 септември од градот Ѓинан, во провинцијата Шангдонг и премина околу 10.500 километри.

Ова е првиот товарен воз од Кина до Србија.

Железничкиот сообраќај само е еден од централните видови на сообраќај на кинеската глобална економска иницијатива „Еден појас, еден пат“, а брзата железница од Белград до Будимпешта е составен дел на проектот.

SHARE