СЗО побара 675 милиони долари за борба против коронавирусот – досега близу 500 починати

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Габриесус (Tedros Adhanom Ghebreyesus) денеска побара 675 милиони американски долари за да им помогне на земјите да се справат со очекуваното ширење на нов вирус што се појави во Кина, пренесе АП. „Износот е голем, но е многу помалку од она со што ќе се соочиме, ако … Continue reading СЗО побара 675 милиони долари за борба против коронавирусот – досега близу 500 починати