Тензии на повеќе локации, во Дебар и борбени полициски возила

Иако официјално според ДИК и другите институции изборите се мирни, партиски извори велат дека на повеќе локации во земјава ситуацијата е високо тензична.

Најнапнато е во Дебар тврдат извори во една партија која се бори за градоначалник на овој град.

Од таму обвинуваат дека освен притисок од државни функционери од една партија, тензиите ги зголемило присуство на специјални сили на МВР кои низ градот распоредиле и борбени возила.

За инциденти во Чаир јавуваат на Твитер каде се информира за тепачки меѓу активисти и функционери на различни партии.

SHARE

Оставете коментар