Познатиот актер Том Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон добиле грчко државјанство.

Премиерот на Грција Киријакос Мицотакис со сопруга Марева во саботата се сретнаа со двајцата официјално нови, грчки државјани.

Средбата се одржааa на островот Парос, пренесува Катимерини.

Соипругата на Том, има грчко потекло, а Хенкс долго време поседува куќа на островот Антипарос.

Мицотакис објави фотографија на својот профил на Инстаграм, на која оскаровецот Хенкс и сопругата Вилсон ги покажаа своите новостекнати грчки пасоши.

SHARE