Томор Морина утре на слобода

Поранешниот припадник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина, кој минатата недела беше уапсен на граничниот премин Блаце, по потерница на Интерпол, утре излегува од притвор, тврди неговиот адвокат,

Јетлир Зиберај, советник на шефот на косовската дипломатија Беџет Пацоли на Фејсбук напиша дека имал блиска соработка со властите во Македонија за забрзување на процедурата за ослободување на Морина, кој неодамна е уапсен во земјава и дека не може да биде екстрадиран на Србија

Денеска во Ѓаковицасе одржаа протести со барање тој веднаш да биде ослободен од притворот во  Македонија.

И вицепремиерот Бујар Османи изјави дека лично се заложил за ослободување на Морина,.

SHARE