Трамп и Макрон го повикаа Вучиќ на состанокот за Косово

Средбата е закажана за  11 ноември во Париз по повод 100 од завршувањето на „Големата војна“. Пред да замине за Париз, Вучиќ ќе се состане со Путин и Кси Џингпинг.

„Голем чекор напред во решавањето на косовскиот јазол може да се направи во ноември кога српскиот претседател Александар Вучиќ се состана со лидерите на САД и Франција, Доналд Трамп и Емануел Макрон, пишува српскиот весник „Новости“.

Пред состанокот, Вучиќ ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, кој оди во Белград во почетокот на ноември, а претходно тој планира да се состане со претседателот на Кина, Кси Џипинг, во Њујорк, за време на седницата на Собранието на Генерален на Обединетите нации, на 25 септември.

Белград и Приштина водат преговори со посредство на Брисел околу статусот на српските општини на северот од Косово, граничната линија, непризнавањето на Косово од страна на Србија…

Последните десетина дена имаше бројни шпекулации, но и изјави на официјални лица за можна поделба на Косово, односно за размена на територии, па дури и за воен конфликт.

Хашим Тачи не сака поделба, туку припојување на Прешевска долина на Косово!?

SHARE