Трамп: Немаме докази за труењето на Навални

Американскиот претседател изјави дека САД многу сериозно ја следи ситуацијата околу труењето на рускиот опозиционер Алексеј Навални, но вели дека неговата администрација нема добиено докази за труењето.

„Тоа е трагичнно, страшно. Не смееше да се случи. Засега немаме видено докази, но ќе обрнеме внимание на случајот“, изјави Трамп кој за време на прес-конференцијата им порача на новинарите дека треба да се фокусираат на Кина, а не на Русија.

Американскиот Стејт Департмент неодамна изрази „голема загриженост“ поради случајот со Навални.

SHARE