Несреќата во Германија, во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ и музичар Мирсад Кериќ, ја предизвикал Турчинот Алсина Левент(35),.

Според „Вечерње новости“, возачот на автомобилот кој ја предизвика несреќата ево болница поради повредите и е под постојан надзор од полицијата.

Германската полиција претходно соопшти дека возачот кој управувал со  возилото „Мазда 6“ и ја  предизвика сообраќајна несреќа, е германски државјанин и дека во моментот на несреќата бил пијан.

Од Генералниот конзулат на Република Србија во Дизелдорф, за белградскиот весник изјавија дека немаат официјална информација дека е покрената постапка за обдукција за да се утврди причината на смртта на Шаулиќ.

SHARE