Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека границите на Турција кон Европа се отворени за мигрантите, а илјадници бегалци веќе сер на границата со Грција.

Изјавата на на Ердоган е прва откако 33 турски војници беа убиени во воздушниот напад во Идлиб во четвртокот, по што неколку турски официјални лица изјавија дека Турција повеќе нема да ги спречува бегалците од Сирија кои сакаат да пристигнат во Европа.

„Ние нема да ги затвориме портите за бегалците“, рече Ердоган.

Според него, ЕУ мора да го одржи ветувањето дека ќе и помогне на Турција не само со бегалците, туку и финансиски. Анкара тврди дека ЕУ не го почитува тој договор, склучен во 2016 година.

Според турскиот претседател 18.000 мигранти ја преминале границата кон Грција и тој број ќе расте, пренесува Ројтерс.

На турско-грчката граница, грчката полиција втор ден по ред употребува солзавец против мигрантите…

SHARE