ТВ 21: Инцидент пред Собранието, приведен полицаец

За време на синоќешниот протест пред Собранието спречен е поголем инцидент дознава ТВ21 од свои извори во МВР.

Полицаец кој бил распореден пред законодавниот дом, ги тргнал полициските барикади и им рекол на демонстрантите, доколку имаат храброст да влезат внатре, а не да протестираат неколку метри од зградата.

За среќа, тврди телевизијата, неколку негови колеги го забележале тоа, навреме реагирале и спречиле поголем инцидент. Полицаецот со иницијали Д.С, веднаш бил приведен и заедно неговите колеги, кои биле сведоци на настанот имале информативен разговор во секторот за внатрешна контрола.

На полицаецот му се однеземи службениот пиштол и значката, а против него е покрената дисциплинска постапка и ќе биде суспендиран.

За целиот случај информирано било и Јавното обвинителство.

Извор: ТВ21

SHARE

2 Коментари

  1. Ке дојде денот кога ќе не казнуваат кога некој ќе каже Република Македонија!
    Viva NATO, hahaha!

Comments are closed.