Уапсени 8 лица за претепувањето пратеник на СИРИЗА

Полицијата уапси осуммина осомничени за нападот врз пратеникот на СИРИЗА Петрос Константинеас по фудбалски натпревар во Каламата во неделата.
Се верува дека полицијата бара уште двајца осомничени, изјавија извори.Уапсените се обвинети за предизвикување телесни повреди.

Константинас во изјавата за АНА-МПА изјави дека бил жртва на напад од екстремни десничари.

Полицијата притвори повеќе од 20 лица во врска со нападот.

Екстремни десничари претепале пратеник на СИРИЗА

 

 

SHARE