„Ураганот Скопје“’ го тресе тандемот Ципрас-Каменос

Панос Каменос и неговата партија, доживеа тежок удар откако денеска пратеникот Јоргос Лазаридис,најви дека ќе делува како независен.

Оставката доаѓа десетина дена откако од партијата „Независни Грци“ (АНЕЛ) беше исклучен Димитрис Каменос, актуелен потпретседател на  парламентот.

Грчки медиуми сметаат дека денешната оставка има поврзаност со договорот Ципрас-Заев во Преспа потпишан на 17 јуни.

„Скопскиот ураган“ ги погоди АНЕЛ и Владата: „152″ во владиното мнозинство

Сега мнозинството во грчкиот парламент го сочинуваат 145 пратеници  на СИРИЗА и само 7 на АНЕЛ или 152 од вкупно 300 пратеници.

Ова значи дека владата на Алексис Ципрас има маргинално парламентарното мнозинство и покрај благодарност на премиерот за поддршката минатиот петок кога се гласаше за недоверба на неговата влада и убеденоста дека докрај ќе го обработи својот мандат до есента 2019 година.

Иако Панос Каменос и неговите заменици велат дека СИРИЗА и АНЕЛ ќе одат докрај заедно, притисокот со кој се соочува партијата поради својот став кон Скопје, не му дозволува на „ко-пилотот на Ципрас да му обезбеди на премиерот … гаранции“.И покрај „уверувањето“ што го дава претседателот на АНЕЛ дека тие нема да ја поддржаст јавноста кога Преспанскиот договор ќе дојде во парламентот.

Информациите одамна велат дека во редовите на СИРИЗА има потенцијални „независни пратеници“.

Проблем за партијата ќе бидат особено дваесетина пратеници од трите префектури на „Македонија“ (Северна Грција) кои се под силен притисок од гласачите откако на последната анкета дури 86 отсто од испитаниците не се согласуваат со договорот од Преспа.

 

SHARE