Уште еден датум: Британија си оди од ЕУ на 31 јануари?


Велика Британија ќе ја напушти Европската унија до 31 јануари следната година. Pретседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во изјава за Би-би-си вели дека верува оти брегзит ќе се случи на крајот на последното продолжување на излегувањето на Велика Британија од Унијата.

Тој смета дека брегзит е предолга приказна што треба да заврши и посетува на фактот дека слични преговори со Канада „траеја со години“.

SHARE