По двата тешки пораза од Кил и од Веспрем, европскиот ракометен првак Вардар се врати на победничката патека во Лигата на шампионите, совладувајќи го Мешков Брест со 36:31 во Скопје.

Четвртиот триумф во шестиот натпревар сезонава ги искачи „црвено-црните“ на второто место во групата Б со 8 бода, три помалку од водечкиот Кил, кој славеше над Мотор со 30:27 во Запорожје.

По тесното водство од 19:17 во првото полувреме, македонскиот шампион во второто постепено ја зголемуваше позитивата на крилјата на 18-годишниот голман Марко Кизиќ и неговите четири бравурозни интервенции.

Даинис Криштопанс го предводеше нападот на победникот со девет гола од десет удари, го следеше Иван Чупиќ со 7/10 само во првото полувреме, Сташ Скубе промаши еднаш од седум обиди, а Глеб Калараш ги претвори во гол сите пет употребливи топки.

Двократниот освојувач на ЛШ ќе биде домаќин и во следниот круг на 9 ноември, кога во арената „Јане Сандански“ ќе гостува Кјељце.

SHARE