Вардар ноќна мора за Флензбург!

Едномесечната пауза не го попречи европскиот ракометен првак Вардар да ја забележи четвртата победа во петтиот меѓусебен дуел со Флензбург во Лигата на шампионите, триумфирајќи со 31:26 во „Јане Сандански“.

Освен почетното водство од 2:0 на германскиот вицепрвак и европски шампион од 2014 година, останатиот дел од мечот му припадна на двократниот освојувач на елитното клупско натпреварување.

„Црвено-црните“ на полувреме имаа предност од 17:15, а во второто постепено ја зголемуваа благодарејќи на капитенот Стојанче Стоилов, првото име на средбата со осум гола.

Кристијан Дисингер и Ловро Јотиќ постигнаа по пет погодоци, а Иван Чупиќ и Тимур Дибиров придонесоа со по четири за првиот пораз на Флензбург по трите победи.

Првата победа во вториот натпревар сезонава, по одложените со Елверум и со ПИК Сегед, им ги донесе на вардарци првите два бода во групата А, во која Порто го совлада ПИК Сегед со 25:19, а Пари Сен Жермен беше подобар од Елверум со 35:29.

Табела: Кјељце 6 бода од 4 меча, Флензбург 6 (4), Порто 4 (4), Мешков Брест 4 (4), ПСЖ 2 (3), Вардар 2 (2), Елверум 2 (3) и ПИК Сегед 0 (2).

SHARE