„Вечер“: Димитров ќе се повлече, ако до јули нема решение за името!?

Доколку до крајот на јуни до Самитот на ЕУ , односно до почетокот на јули кога е Самитот на НАТО, не се најде компромисно решение за името, се шпекулира дека е можно повлекување на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, пишува „Вечер“.

Предлогот „Илинденска“ беше отфрлен од грчките политички партии со образложение дека криел иредентистички аспирации кон Грција.

Министерот Димитров утре се очекува да се сретне со грчкиот колега Никос Коѕијас во Брисел  каде ќе се одржи состанок на Советот за надворешни работи на ЕУ.

Весникот „Вечер“ потсетува дека министерот Димитров изјави дека доколку нема договор за предлог пакетот што го содржеше и името „Република Илинденска Македонија“, тогаш двете земји ќе се вратат на ниво на разговорите кои се водеа во Виена и Охрид каде што се разговарало не за финалните прашања туку за суштинските проблеми како опсегот.

Атински „Катимерини“, пишува дека на преговарачката маса сега има нов предлог за име поврзано со Крушево и кое сè уште не е откриено во јавноста, но за кое се разговарало на последната рунда преговори во Њујорк.

Според „То Вима“ на маса сепак се уште се три имиња од пакетот на Нимиц: Горна, Нова и Северна, додека предлогот „Илинденска“ веќе не постои.

„Вечер“ потсетува дека Никола Димитров е најдобар познавач на спорот за името кој од 2003 година е дел од преговорите.

SHARE

Comments are closed.