Денеска беше успешно тестиран новиот руски суперсоничен систем „Авангард“, а РТ објави видео од лансирањето на проектилот кој може да носи конвенционални боеви глави. .

На тестирањето присуствувал и рускиот претседател Владимир Путин, соопшти денеска Кремљ.

Рускиот претседател го најави „Авангард“, за кој се вели дека дека може да погоди која било точка во светот и може да го избегне американскиот ракетен штит.

SHARE