Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за „Јуроњуз“ вели дека е сит од лекциите на европските лидери за блиските врски со Русија и Кина.
„Да ви кажам право, сит сум од лекции и од тоа сите да ми зборуваат за врските со Кина, Русија и тогаш гледам дека сите други се среќаваат со Кси Џинпинг и (Владимир) Путин, почесто од мене“, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија истакна дека за време на разговорите со европските официјални претставници во Давос, никој не можеше да му каже дали Србија направи доволно за да влезе во ЕУ.
„Но, во исто време, дури и денес, разговарав за тоа не само со европските претставници, туку и со (американскиот државен секретар) Мајк Помпео. И го прашав: OK Добро, дури и ако го направиме аранжманот со Приштина, ако најдеме компромисно решение, дали тоа ќе биде доволно или не да влеземе во Европската унија?

И ниеден член на ЕУ, па дури и САД, затоа што тие тесно соработуваа заедно, не можеа да потврдат дека ќе бидеме дел од Унијата.

Тоа значи дека треба да ја чекаме одлуката на ЕУ и заклучокот дали сакаат да ја видат Србија како дел од ЕУ или не “, рече Вучиќ.

SHARE