За „Џокер“ 11 номинации за Оскар

epa07878730 Actor/cast member Brett Cullen arrives for the premiere of Joker at the TCL Chinese Theatre IMAX in Hollywood, Los Angeles, USA, 28 September 2019. EPA-EFE/NINA PROMMER

Американската филмска академија го објави списокот на номинирани филмови за наградата Оскар.

Најмногу номинации – 11, има филмот „Џокер“ вклучувајќи ја и таа за најдобар.

Втор со десет номинации е филмот „Irishman“.

Повеќе

SHARE