За Заев, и Теута Арифи е О.К. за консензуален претседателски кандидат

Заев изјави дека нема договор за заеднички, консензуален претседателски кандидат, но се согласиле дека има основа на изборите да се излезе со таков кандидат поденешната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Одговарајќи на новинарско прашање, по денешната средба со Ахмети во Кулубот на паратеници, лидерот на СДСМ и актуелен премиер, Зоран Заев, откри дека на листата од 10 десет имиња за кои во моментов се прават анкети се и он н Абдулменаф Беџети, член на МАНУ и поранешен министер за урбанизам, градежништво, транспорт и екологија во владата на Бранко Црвенковски и на Теута Арифи, поранешна вицепремиерка за европски прашања и сегашна градоначалничка на Тетово.

Премиерот, за изборот на ВМРО-ДПМНЕ за професорката и проверениот легалист Гордана Силјановска рече дека „не е прифатлива.

Таа е надвор од актуелниот концепт на живот, надеж и живеење на огромно мнозинство од граѓните“’рече Заев.

SHARE

1 Коментар

  1. Teuta go “resi” tetova a sea e na red severokarpatite komplLjet ! AAAAAAaamanNN DZanam ! ! ! ! ! !

Comments are closed.