Заев до Цариград испратил замолница, а не писмо (ВИДЕО)

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска не сакаше да ја коментира содржината на писмото испратено од премиерот Зоран Заев до вселенскиот патријарх Вартоломеј.

Бошњаковски сега тврди дека не станува збор за писмо, туку за замолница во која не се бара бришење на зборот „македонска“ во името на МПЦ-ОА.

Иако станува збор за писмо упатено од Владата, Бошњаковски за сите други прашања новинарите ги упати на Синодот на МПЦ-ОА.

На видеото од шестата минута:

 

SHARE

Comments are closed.