Со Преспанскиот договор, Грција обезбеди име ерга омнес додека Скопје „ерга омнес  идентитет”, изјави македонскиот премиер Зоран Заев за Би-Би-Си.

Заев изрази уверување дека договорот ќе биде ратификуван со мнозинство од најмалку 70 отсто на референдумот закажан за септември или октомври.

Според македонскиот премиер, „анкетите покажуваат дека повеќе од 75 отсто од граѓаните се за пристапување во НАТО и ЕУ. Над 70 отсто од граѓаните веруваат дека ова прашање треба да се реши и дека сега е добро време и дека повеќе од 75 отсто ќе учествуваат во референдумот“.

Во исто време, тој не пропушти да ја изрази својата загриженост во врска со малото мнозинство во грчкиот парламент.

„Загрижен сум […], но мислам дека двете страни ќе ги исполнат своите обврски“, рече Заев.

Заев го повика претседателот на Неа демократија Киријакос Мицотакис да демонстрира позитивен став и да му даде можност на Преспанскиот договор.

На прашањето на Би-Би-Си дали идните влади во Скопје ќе бараат „Голема Македонија“, тој истакна дека Александар Велики имал „Голема Македонија“, додека Македонија денес има своја Македонија.

„Немаме територијални претензии, ги заштитуваме границите и го почитуваме наследството на Грците и на Македонците од Грција“ вели Заев, пишуваат грчки медиуми кои го пренесоа Би-би-си.

SHARE

Comments are closed.