По изборот на Гордана Силјановска Давкова за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Заев и Ахмети повторно ќе направат обид на претседателските избори да истрчаат со заеднички кандидат, дознава „Плусинфо“.

утре во  Клубот на пратениците ќе се состанат премиерот и лидерот на помалиот коалиционен партнер во владата, Али Ахмети.

Централното претседателство на ДУИ претходно одлучи на претседателските партијата да оди со  свој кандидат, но остана отворена можноста за договор со СДСМ за консензуален кандидат.

Ахмети со изјавата дека „не оди на туѓа свадба“ реагираше на одлуката на СДСМ, својот кандидат да го соопшти на Конгрес на партијата на 3 март.

SHARE

1 Коментар

Comments are closed.