Кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова денеска имаше средба со граѓаните од општина Брвеница на која, меѓу другото, се осврнала на неуспешниот референдум за промена на името на земјата.

Силјановска рече дека по неуспешниот референдум очекувала премиерот Зоран Заев да поднесе оставка.

„Така прават сите премиери кога нема да успее референдум, но тоа тој не го стори. Откако беа паднати на земја, ден, два потоа, си продолжија иако во законот за референдум и други форми на лично изјаснување има јасна одредба дека резултатот од референдумот мора во рок од 60 дена да се одрази на сите постапки и на донесувањето на акти.

Но, тие си продолжија со промена на Уставот, заборавајќи дека нивниот легиминитет извира од граѓаните кои рекоа „не“, изјавила Силјановска,  соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

SHARE

10 Коментари

 1. Според мене, ВМРО-ДПМНЕ требаше за избере професорот Игор Јанев за претседателскиот те. претседателскиот кандидат. Но дури и со него мислам дека Стево Пендаровски има при ваквите валкани избори двојно поголеми шанси бидејќи речиси целиот Албански корпус ќе гласа за кандидатот на СДСМ. Според неодамна направените статистики, Гордана Сиљановска имаше под 2,5%, а Пендаровски тројно повеќе над 7,5%. Натаму, да беше кандидат Јанев и тој немаше да има повеќе од 2,5%-3%, а можеби ќе беше и послаб од Сиљановска која има многу поширока поддршка во членството на ДПМНЕ. Идеологот на сите овие од Сиљановска и Ванковска до хардлајнери на ДПМНЕ е Јанев, но во моментот ако се обидеме да измериме, објективно Јанев не би собрал ниту 2% од гласачите во општата популација во Македонија (се извинувам на проф. Игор Јанев, но така е). Имено Игор Јанев не е доволно познато лице во Македонија, освем кај радикалните структури на националистички и десно определени ВМРО-овци или кај еден круг нивните радикални симпатизери. Сума-сумарум, професорот Стево Пендаровски би требало, според мене многу лесно да ја победи Сиљановска, а поранешниот доктор/докторант на Љубомир Фрчкоски д-р Игор Јанев (Јанев докторираше кај проф. Фрчкоски 1994.) исто така на изборите убедливо би бил “прегазен” од Стево Пендаровски. Толку за кандидатите на ДПМНЕ.

  • На оваа страница (Мојот заклучок: Најголеми ВМРО-овци се во Црногорската опозиција! ) : https://expres.mk/opozicijata-vo-crna-gora-protiv-vlezot-na-makedonija-vo-nato-i-nejzinata-marionetska-vlast/#comment-10606 додадов овој мој коментар:
   „Мислам дека “Crnogorac” е сепак во право, бидејќи кога ДПМНЕ требаше да излезе од Собранието тоа не се случи, а во Црна Гора никогаш не би можел да најдеш ниту двајца како Крсто Мукоски. ГАРАНТИРАМ! Едноставно тие се поинаков народ, без навреда кон нашиве Македонци. Воопшто не би можела да има таква предавничка партија во Црна Гора како СДС, оти за таквите НИКОЈ во Црна Гора не би гласал! Ваквото предавство е специфично единствено за Македонија и македонците кои низ целата историја во сите битни моменти имале 50% предавници! НИЕ НЕ СМЕ ДРЖАВОТВОРЕН НАРОД, а Црногорци СЕ! Мојот заклучок: Најголеми ВМРО-овци се во Црногорската опозиција! Тие ако треба и од ООН би се исчлениле, а името не би го смениле!“.

   • За Црногорци. Добив дојава дека Игор Јанев лично беше во Црна Гора и ги убеди Црногорската опозиција да бојкотира, ха, ха, ха!

  • Според СДС кандидат од ДПМНЕ нема да добие повеќе од 3 проценти, а СДС десет пати повише, односно 30%! Супер! Значи вкупно 33% !
   Е па тогаш нема да има цензусот!! Браво!
   А за 40 дена потоа, нови избори и пак нема да има цензус, ниту во еден круг! И Потоа???

   • И потоа Игор Јанев ќе се кандидира за претседател, ќе излезат 99%, и Игор Јанев ќе стане претседател на Република Северна Македонија.

 2. Sponzorirana od stranski fondacii, lugjeee sejte si doma, koga ne ve biva za glasanje ili ne vi se dava sansa sami da izberete. Sedite si doma. Za sto da se glasa za Sever Makedonija so Juzno/slovenski jazik ??!

 3. ИГОР ЈАНЕВ ДАВА ПОДДРШКАТА НА ПРОФЕСРОКАТА ГОРДАНА СИЉАНОВСКА.
  ОВА Е ПОТВРДЕНО ОД ЈАНЕВ ВО ПОВЕЌЕ НАВРАТИ!

 4. Najmnogo podrska siljanovska dobija i dobiqe od Sorosi. Jer je Soros goga frishopi komunjari baba roga

Comments are closed.