„Заглави“ ли работата на историската комисија

„Ако ги погледнеме резултатите од нашиот последен состанок, речиси ништо не направивме“, констатира Ангел Димитров, претседател на бугарскиот тим во Заедничката комисија за историјата за бТВ.

Комисијата минатиот викенд два дена заседаваше во Софија по петти пат откако е формирана.

„Јасно е дека актуелните толкувањата од минатото станаа застарени. Јас лично очекував таа работа да тргне по една нагорна линија. Работата е доста фрустрирачка, вели професорот.

Според него, речиси половина од средбата минала во бесплодни разговори да се говори или не за Гоце Делчев и ги обвини колегите од македонскиот дел на комисијата дека на чуден начин објасниле дека не разбрале дека требало да се разговара за Делчев.

Според него, атмосферата за вистинска работа на состанокот не постоела и за други теми.

„Нашите приговори беа во неколку насоки. Неточни употреба на историско-географски  карти кои не одговараат на времето кое го илустрираат. Иманеточни дефиниции и на некои од племињата кои се прогласени за македонски, а тие не се такви” – вели Димитров.

Според неговите зборови, бугарската делегација ималас забелешки за начинот на кој се третира посетата на апостол Павле.

 Според македонските учебници станува збор за македонски народ, за создавање на македонска црква и дека Македонците станале христијани и кога дошле Словените, тие прифатиле веднаш го  прифатиле името Македонци.

SHARE

10 Коментари

 1. edno prasanje: dali ostana normalen covek(mislam umstveno) vo “nasata zemja”?
  abe site gonete se u.p.m.!

   • Николче,разбравме од каде сте.Таму има ѕидови – ако сакате, останете зад нив, но за Македонија нема да има ѕидови – таа ќе биде во Европа!

 2. Pavle ne dosol kaj bulgarite oti ne postoele a za negova nesrekja stradal od divite “grci”. Za dovagjanjeto na “slovenite” mozevi tataro-bulgarite ke moze nesto povekje da kazat, sto tataro-bulgarite podrazirat so terminot ( sloveni ) i za nivnata `preselba` pred da se diskutira za nekakvi dojdenci kako sto se tataro-vulgarite!
  Sto znaat Bulgarite za slovenite, za da se diskutira na taa tema, ne samo za “niv” nego i za sekoja tema … sto bulgarite znaat za Goce Delcev za da diskutiraat … koj patem po denesna gledna tocka bil roden vo Gercija.
  A zosto ovoj makedonskio “pregovarac” ne iznesuva informacii za toa so kakvi zadaci i ultimatumi se sluzat bulgarite, nego traat kako pi.ki pod kosuli!!!!

  • Kriza na identitetot brat pa so uceni probuvaat da se doidentifikuvaat, :)))) tava dupka ne bila dupka pa nova si pravat

Comments are closed.