Заразени од коронавирусот паѓаат по улици во Вухан (ВИДЕО)

На социјалните мрежи, но и во некои медиуми, се споделуваат застрашувачки снимки од Кина каде, наводно луѓе заразени од мистериозниот коронавирус опаѓаат во бесознание по улиците, пренесува Униан.

Бројот на поинатите надмина 20 а според некои извештаи, 71 лица се во критична состојба во Вухан, градот каде за прв пат се појави вирусот.

Во Кина во моментов се блокирани и буквално ставени под карантин 7 градови со цел да се спречи епидемијата на коронавирус: Вухан (11 милиони), Хуангганг (6 милиони), Ксијанг (2,6 милиони), Ксиантао (1 , 2 милиони), Јижоу (1,2 милиони), Лихуан (1,1 милиони) и Чиби (550.000.)


SHARE