Полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера собраните демонстранти во Париз.

Протестите се организираат против зголемените цени на горивата и економските политики на претседателот Емануел Макрон.

Неколку стотици демонстранти се судрија со полициските сили при обидот да стигнат до претседателската палата.

Демонстрантите ја пееја националната химна и носеа транспаренти со порака „оставка“.

 

SHARE