Зоран Заев ќе се сретне со Педро Санчез

Премиерот Зоран Заев кој присуствува на Состанокот на НАТО лидерите во Лондон,  потврди дека во текот на денот ќе се сретне со мандатарот на новата шпанска владина коалиција.

Кралството Шпанија е единствената земја членка на НАТО која поради политичка криза и неможност да формира стабилна влада досега не го ратификувала македонското членство во Алијансата.

Сега по последните избори, во Мадрид е конституиран парламентот и Заев очекува добри вести од Санчез иако не очекува информација за конкретен датум кога Македонија ќе го добие последното “Да” за столче и рамноправност во НАТО.

Извор: Телма

SHARE