Home Search

бирн - search results

If you're not happy with the results, please do another search

БИРН/ПРИЗМА не откри од каде му се парите на медиумскиот тајкун Џабир Дерала

Медиумскиот тајкун Џабир Дерала кој говореше на партиски настани на СДСМ е меѓу луѓето сопственици на најголем број на медиуми во Македонија и кој...

БИРН: ДУИ и СДСМ потпишале скандалозен договор од 22 милиони евра за надзор на...

Од скандал во Ерменија до надзор на Бехтел и Енка во Македонија, е насловот на истражувањето на БИРН на тема кој ќе ја контролира...

БИРН открива нови матен случај со тајни хонорари во министерството на вицепремиерот Груби

Балканската истражувачка репортерска мрежа открива нов матен случај со вицепремиерот Артан Груби кој во неговото министерство за политички систем испраќал бројни тајни хонорарни за...

БИРН: Неофицијално, македонски во Грција се зборува во околу 500 села и 15 градови

Осврнувајќи се на судски одобреното основање на Центарот за македонски јазик во Грција, Балканската истражувачка мрежа (БИРН) низ разговор со еден од основачите наведува...

БИРН Србија: Рашковски бил на таен состанок со српскиот нелегален одгледувач на марихуана Колувија

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, летото 2019, во Ниш бил на состанок заедно со Предраг Колувија, кому сега во Србија му се...

БИРН: Кој човек на ДУИ ,,собрал кајмак” од изборните интернет реклами

Повеќе портали водени од човек близок до ДУИ го собрале кајмакот од државноплатените изборни реклами во интернет-просторот на последните избори лани во октомври, открива...

Радио Лидер: Финасиска полиција и порталот БИРН шират лаги (АУДИО)

Заедничка акција за ширење на лажни вести спроведуваат Финансовата Полиција и провладината истражувачка медиумска мрежа „БИРН“ – покажува проверката на факти која ја спроведе...

БИРН: Другар на Заев добил нови државни бизниси

Стојан Иванов, другарот од детството на премиерот Зоран Заев, добил уште еден партнерски бизнис со Владата. Балканската Истражувачка регионална мрежа БИРН открива оти овој струмичанец...

ЕУ и Балканот го скроија планот за собирни центри за мигранти

Лидерите на Европската унија го пронајдоа најмалиот заеднички содржител во бегалската криза која ги измачува последниве години, а тоа е подобра заштита на надворешните...

БИРН: Тешки времиња за балканските новинари и медиуми

Состојбата со медиумите на Балканот е „Од лошо полошо“ , смета директорката на македонската канцеларија на „Балканската мрежа за истражувачко новинарство“ (БИРН) Ана Петрушева. Зборувајќи...