Македонија

Криминалците “се крстат” во врзаните потписи на Чулев и заменичката во...

Директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски преку телеграма до сите единици во МВР наредил да се почитуваат само наредбите со врзани потписи...

Колумни

Мојот албум на новогодишни и божиќни слики – пишува Гордана Сиљановска

Нова година и Божиќ, сè уште, ги очекувам и ги доживувам со детска наивност, со радост и со надеж дека мене, на семејството, на...

Кога крадецот вика „држ’те го крадецот“ – Пишува Роберт Димитриевски

„Добра вест е што ВМРО-ДПМНЕ го прифати компромисот со Грција. Новоименуваните функционери потпишаа изјави со кои се обврзуваат да ги почитуваат Уставот...

Свет / Балкан

Неверојатна песочна бура по пожарите во Австралија (ВИДЕО)

Песочна бура доволно голема да го задскрие сонцето го зафати западниот дел на Нов Јужен Велс во неделата, по сушата...

Најбогатите 2.153 имаат повеќе пари од 60 % население во светот

Најбогатите 2,153 луѓе во светот контролираат повеќе пари од најсиромашните 4,6 милијарди, соопшти фондацијата Оксфам. Во последната деценија...

Бизнис

Видео

Sportex

Популарно

Криминалците “се крстат” во врзаните потписи на Чулев и заменичката во МВР

Директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски преку телеграма до сите единици во МВР наредил да се почитуваат само наредбите со врзани потписи...

Суспендиран командирот на ПС Гази Баба кој сексуално возмемируваше полицајка

Командирот на ПС Гази Баба кој принудувал полицајка на која ѝ бил надреден на „пижама парти“ е суспендиран. С.В....

МКД: Лични документи со „северна“ од септември

Нови лични документи за македонските граѓани со името Република Северна Македонија ќе почнат да се издаваат од септември...

Лани во земјава биле увезени 2.215 тони отпад

Во текот на 2019 година вкупната количина на увезен отпад во земјата бил 2.215 тони и не станувало збор опасен...

Дали сте Македонка?

На социјалните мрежи одново се споделува видео од 2017 година од анкета на невладината Цивил со граѓанка.

СДК: Скопје му ја зеде „Дрисла“ на директорот Горан Ангелов

Депонијата „Дрисла“ од денеска е во владение на Град Скопје, соопшти градоначалникот Петре Шилегов, а во Централниот регистар е впишано дека „приватната“...

Најчитани

Македонски вредности

Рецепт на денот

Човек на денот

Дигитал

Личен развој

Вложувајте во јуниорите, не оставајте победата да биде одвеана од ветерот

Информација за успехот на јуниорите од Македонија на 16. Меѓународна олимпијада по природни науки што се одржа во Доха, Катар,...

Кој ги краде парите од луѓето што работат со најранливи категории...

До редакцијата на expres.mk пристигна отворено писмо потпишано од триесетина образовни и лични асистенти во кое бараат од Општина Карпош навремена исплата на хонорарите....

Референдум 2018

Легендарната пејачка Блага Петреска сака победа на Силјановска

Македонската фолк легенда Блага Петреска која никогаш досега не дала јавен коментар за некое политичко прашање денеска јавно изрази поддршка за професорката Гордана Силјановска...

Лавров: Ако постапевме на македонскиот референдум како Западот, ќе ни воведеа...

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, на Меѓународната безбедносна конференција во Минхен уште еднаш негира руска вмешаност во настаните во...

Цитат на денот

Чувај го здравјето