Македонија


Колумни

По едно општество за сите – Пишува Роберт Димитриевски

Ете што значело „интеграција“ во името на Демократската унија: сите на купче, интегрирани сами со себе. Влезе ли...

Заев, Филипче и новата (не)нормалност – Пишува Роберт Димитриевски

Која е пораката од позирањето на Заев и на Филипче со нивните синови и со квадрициклите со кои ја „шпартале“ Беласица во...

Свет / Балкан

Убиен сведок во процесот во Хаг за кој исказ даде и...

На Косово денеска мртов е пронајден сведок на Специјалниот суд во Хаг пронајден мртов. Според косовските и српските медиуми се работи за поранешниот косовски полицаец...

Фон дер Лајен: Медицинска обврска е да се има сертификат дека...

Европската комисија ја поддржува идејата за идентификување на вакцинираните од коронавирус со сертификат, изјави претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен.

Бизнис

Видео

Василичарски оган на дното на Охридското Езеро (ВИДЕО)

По повод Стара Нова годинавчера на дното од Охридското езеро нуркачи традиционално запалија василичарски оган. „Традиционално и оваа година...

Sportex

Популарно

Прашања кои го мачат твитерџија за запаленото македонско знаме во Софија во ноември

Твитерџија од Македонија реагира за осудата од бугарска и од македонска страна за запаленото знаме на Бугарија во Вевчани со контрапрашања за...

Тасевски: Стево и МНР што не пратија демарш кога Каракачанов ги нарече Македонците дивјаци?

Актерот Сашо Тасевски се вклучи во реакциите по запаленото бугарско знаме во Вевчани со прашање до претседателот Стево Пендаровски и до Министерството...

Вевчанци со три прашања за знамето до Заев, Пендаровски, МВР и МНР

❓ Прашања до Пендаровски, Владата, МВР и МНР, а сметам заслужуваат одговор: ❗ 1️⃣ Дали и зошто нѐ реагираше Пендаровски, Владата или МНР со демарш...

Убиен сведок во процесот во Хаг за кој исказ даде и Али Ахмети

На Косово денеска мртов е пронајден сведок на Специјалниот суд во Хаг пронајден мртов. Според косовските и српските медиуми се работи за поранешниот косовски полицаец...

Џамбаски: За ваква Македонија нема место ни во ЕУ, ни во цивилизираниот свет

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски со гневна реакција за запаленото бугарско знаме на карневалот во Вевчани. „Грозно, подло, гнасно, брутално...

Уапсениот во Вевчани на распит во полициска станица

Вевчанецот Ѓорѓи Влајкиноски кој беше уапсен завчера од страна на полицијата во Вевчани за време на карневалот во кој тој не учествувал е поканет...

Најчитани

Македонски вредности

Рецепт на денот

Човек на денот

Дигитал

Личен развој

За најважните работи во животот за кои никој не нѐ подготвува...

Интимно ексклузивно интервју со Ирена Чаушевска Даниловска автор на книгата СВОЈА Пошироката јавност Ве познава како жена претприемач која над 10 години води сопствен бизнис....

Катерина Златановска – Попова: Работете го она што ве прави среќни...

„Во времето на моите родители изборот на професија и вработувањето било еднаш за цел животен односно работен век. Ретко било ...

Референдум 2018

“Ќе ви дојдеме до Токио и…”(КОМЕНТАР НА НЕДЕЛАТА)

Нашинец што работи привремено во Дуизбург, Германија го има коментарот на неделата кој е даден на текст на expres.mk Арбен во само една проширена реченица...

Најуспешната кампања „Седи дома“ во Македонија (ВИДЕО)

Среде кризата со коронавирусот и апелите да се остане дома, „Свети Нео“ потсетува на Твитер на најуспешната кампања „Седи дома“ во Македонија,...

Цитат на денот

Чувај го здравјето